Gledam sad
ocene sa prvenstva Hrvatske u sastavljanju zagonetaka, koje iz nekog razloga nisam dobio od organizatora Ice (možda zato da ne vidim šta se
sve mućkalo?) nego mi ih je mejlom prosledio Slavko.
Nek se ljuti
ko god hoće, ali ja ću kazati da je ovo takmičenje, osim što je konfuzno i
amaterski organizovano, bilo potpuno neregularno i da sam pokraden. Oteta mi je
šampionska titula u sastavljanju koju sam u potpunosti zasluživao. Imao sam
fantastične radove i otišao sam u Varaždin s realnim očekivanjem da ću
pobediti, čak sam i onu skandinavku uživo sasvim dobro odradio, ali pre toga je
sve urađeno da se određeni enigmati favorizuju i da im se da "poguranac".
Uostalom, neka organizator pokaže sve radove, pa ćete videti da sam u pravu.
Koliko
vidim, Miljenko Košutar i Darko Galić su relativno korektno ocenjivali, dok se onaj treći
član žirija iživljavao, davao hrpu kečeva, dvojki i niskih ocena takmičarima.
Na primer, dobijem od Miljenka desetku za izvanredan štit, Darko da osmicu (što
je bila i njegova najveća ocena, nikome nije dao 9 ili 10), a od onog nesretnika
dobijem dvojku! Potpuno isto desilo se s mojim virtuoznim rebusom - od Miljenka
dobijem zasluženu desetku, od Darka veoma dobru sedmicu (naime, samo jednom takmičaru je dao osmicu), a treći član žirija dodelio mi je trojku. Isti tip me je masakrirao
s trojkom za super potiraljku, a oteo mi je i hrpu poena za izvrsnu križaljku
koju sam napravio. Neću uopšte da zalazim u to da li je bilo u pitanju njegovo neznanje
ili neko nameštanje, ni jedno ni drugo ne služe na čast niti organizatoru niti Hrvatskom
zagonetačkom savezu.
A pazite i
ovaj biser - sva trojica sudija su mi dala osmicu za odličnu premetaljku, a u
tabeli piše da sam od autora dobio trojku, da mi je čak premetaljka najgora na
celom takmičenju!!! Ja ne verujem da mi je pedesetak ljudi davalo namerno nisku
ocenu da mi pokvari plasman, ako je sve bilo normalno tu bi morao biti neki
prosek ocena recimo 7,5 ili 8. To je Ico ili pogrešno upisao broj u tabelu ili mi
je namerno oduzeo 4-5 poena (što ne možemo znati jer nam nisu date ocene svih glasača
na uvid).
Nisam mislio
da će to biti moguće, ali Hrvatski zagonetački savez radi ova takmičenja gore
od Enigmatskog saveza Srbije! Ne zna se ko pije, ko plaća, kakav je sistem takmičenja i bodovanja. Otkud pravo organizatoru da neku disciplinu
vrednuje daleko više od drugih?! Kad se pravi ovako mešovito takmičenje sve discipline
treba da nose isti broj bodova, a ne da križaljka vredi daleko više. Doduše, ja
sam i tu dosta dobro prošao, ali očigledno se nameštalo nekim ljudima iz "Čvora" kojima je križaljka specijalnost. Međutim, ja ću sasvim iskreno reći i to je nešto
što je činjenica - ne samo što sam odavno daleko jači od njih u sitnim zagonetkma, već godinama sam bolji i križaljkaš.
Inače, pre
par godina, kad sam bio drugi na sastavljanju iza Jozića, nisam uložio žalbu HZS na njegovu
neispravnu potiraljku. I tada sam bio pokraden, trebalo je da budem šampion sa 10-15
poena prednosti. Po prirodi sam prijateljski raspoložen i ne želim verovati da
je Ico sada nešto lagao ili da je onaj treći član žirija bio ljut na mene što
mu "Kviskoteka" nije htela objavljivati radove (a rekao sam mu inače da to
ništa ne zavisi od mene, već isključivo od Roberta Pauletića). Došao sam da se
družim s kolegama, da dam svoj maksimum u poslednjoj disciplini i da konačno
budem prvak, jer na takmičenjima tog tipa s više disciplina sam izraziti
favorit. Prosto sam najbolji enigmatski sastavljač na ovim prostorima, ne samo
u Srbiji.
(Drago mi je
da sam bar pomogao kolegama da budemo ekipno trećeplasirani na rešavačkom
prvenstvu Hrvatske i na Feferonu, iako bi se po njihovim izrazima lica reklo da i
oni misle kako u Varaždinu nisu bila čista posla).
No comments:
Post a Comment